Klikni ovde za pomoć kod unosa
DOBRO DOŠLI
Nalazite se na startu HELP podsistema Lidder 10 Monolitnog Računovodstvenog Softvera.
HELP podsistem, tj. ovaj njegov deo u kome ste sada, je namenjen upotrebi iz samog Liddera, tj. isti se automatski otvara i pozicionira na deo koji se odnosi na onaj deo sistema odakle ste pritisnuli F1, tj. zatražili pomoć.
Lidder je sveobuhvatan programski sistem, tj. svestrani alat koji pomaže u raznim poslovima koji se sreću u svakodnevnom poslovanju, što podrazumeva i jednostavne i rutinske poslove, ali i poslove planiranja i analize poslovanja ili organizacije protoka informacija koji svakako nisu jednostavni, a i zahtevaju vrlo specifična znanja iz nekih oblasti, tako da ćete u tekstovima u helpu nailaziti na različite stilove i nivoe detalja u vezi sa nekim temama, što je iz perspektive dobijanja kontekstne pomoći u toku rada ispravno, a što se može učiniti neujednačenim ako se čita putem odabira pojedinačnih naslova iz liste naslova - tema koje se nalaze sa leve strane u ovom help prozoru. U svakom slučaju, svaka informacija je tačna, a nadamo se da će biti i od pomoći. Spisak help tema (naslova) možete dobiti klikom na dugme koje se nalazi iznad ovog teksta u zaglavlju prozora u kome je ovaj tekst. Klikom na neki naslov iz spiska se odabira neka tema za čitanje, tj. daje komanda da se tekst u vezi sa tim naslovom nađe na ovom mestu na kome je sada ovaj tekst koji čitate.
Zbog svoje sveobuhvatnosti nije moguće napisati niti naučiti i zapamtiti sve detalje u nekom kratkom roku, ali to i nije cilj. Lidder se uči vremenom i korišćenjem u praktičnom radu, a kroz ovo uputstvo ćemo pokušati da Vam predstavimo osnovne principe na osnovu kojih se svako sa osnovnim znanjem može lako snalaziti u svakom segmentu rada. Predlažemo čitanje sledećih tekstova iz ovog poglavlja, redom:
- OSNOVNO UPOZNAVANJE
- ELEMENTI RADNOG OKRUŽENJA
- POČETAK RADA U LIDDERu
- PRIPREMA ZA (KNJIGOVODSTVENI) START
- SPISAK SKRAĆENICA IZ GLAVNOG MENIJA
NAPOMENA: Dobar deo tekstova je pisan u 'neuobičajenom' drugom licu jednine, kao što ćeš primetiti. Lidder se operateru obraća sa "ti" pokušavajući time da računar 'približi' čoveku tokom rada. Ovakav način obraćanja, što se softvera tiče, u praksi se pokazao kao bolji od standardnih, bezličnih i neodređenih obraćanja Vama, gde je uvek problem odrediti da li se program obraća tebi kao jednom licu ili svim korisnicima Liddera. Takođe napominjemo da se u svim HELP tekstovima koristi muški rod zbog toga što se Lidder kao i objašnjenja obraćaju osobi kao OPERATERU koji radi svoj posao uz pomoć Liddera.