Klikni ovde za pomoć kod unosa

OSNOVNO UPOZNAVANJE

Lidder poslovno radno okruženje, ima ime koje govori o njegovoj nameni. Ovde se priprema i obrađuje dokumentacija prispela od poslovnih partnera, kreiraju izveštaji neophodni za povećanje kvaliteta poslovanja kao i za zadovoljenje zakonskih regulativa. Ovde ćeš vršiti poslovnu i privatnu korespodenciju, ovde možeš poslati poruku kolegama internim komunikatorom ili komitentu e-mail-om, ovde ćeš se igrati. Jednostavno, ovde ćeš živeti, svakog radnog dana 8 sati. A mi smo se potrudili da tvoj radni prostor učinimo što je moguće udobnijim, prijatnijim i efikasnijim. Vreme dosadnih, sivih i komplikovanih programa je davno prošlo, i oni koji su probali da rade svakodnevni posao u nečem lepom i udobnom su zadovoljni, što je i bila naša namera. Lista korisnika Liddera (http://www.nd.rs) govori da smo u toj nameri i uspeli. Novom inkarnacijom Liddera u Lidder 10 monolit, jedan od vodećih programskih sistema u prethodnih 20 godina je postao i efikasniji i udobniji.
Sledeće ilustracije prikazuju različite radne situacije u kojima ćeš se najčešće nalaziti pri radu u Lidderu:

 

 

Delovi sistema koji se najčešće koriste ne zahtevaju upotrebu miša, radi brzine i efikasnosti rada, a delovi u kojima se pretežno koriste grafički elementi standardnog Windows(c) interfejsa dozvoljavaju upotrebu tastature, ali je logičnije i lakše koristiti miša. Zadržali smo dobro razvijen sistem upotrebe tastature sa dinamičkom promenom funkcija tastera (čime se na primer, dobija mogućnost kompletnog rada jednom rukom - korišćenjem samo numeričke tastature) tamo gde je to neophodno radi održanja velike efikasnosti rada, i u isto vreme uveli korišćenje miša u onim delovima gde je isti prirodnije i lakše koristiti. Primera radi, korišćenjem numeričke tastature, iskusni korisnici u nekim agencijama su u stanju uneti i do 10-ak naloga u jednoj minuti, a i najbrži "majstori miša", kada se isti koristi u standardnim Windows rešenjima - formama sa "combo box"-ovima, dugmićima za potvrdu i slično, ne mogu postići više od dva kratka naloga po minuti! Ovaj primer je, kada se malo razmisli i logičan jer je prosto svako pomeranje ruke sa tastature na miša jednostavno vremenski zahtevno, koliko god ta operacija ili klik bili jednostavni. Naravno, moguće je napraviti i jako dobre kombinacije koje uključuju miša, ali i najbolje podrazumevaju prebacivanje ruke sa tastature na miša i povremeno klik na neko dugme ili odabir menija i tu nastaje veliko smanjenje efikasnosti, te smo i te metode koristili tamo gde nije kritično vreme rada i koncentracija pri istom.
Iz prethodnog objašnjenja primarne upotrebe tastature proizilazi logičan zaključak da i kompletan korisnički intefejs Liddera nije uobičajen. Sve što je novom korisniku u startu neobično, vremenom će postati neophodno i nezamenljivo jer je pravljeno baš iz razloga bržeg i udobnijeg rada. U početku će mnogo stvari izgledati čudno ali ćeš posle par dana primetiti kako je sve krenulo vrlo jednostavno da "teče" u toku rada.
Lidder okruženje korisnika intuitivno vodi kroz posao koji obavlja pretpostavljajući njegove potrebe kod obrade dokumenta na osnovu raspoloživih elemenata poslovanja, evidentiranih tokom dosadašnjeg rada, kao i sakupljenim iskustvom u prethodnim obradama iste ili slične vrste dokumenata. To znači da će na mnogo mesta pretpostaviti da ti treba baš taj iznos ili baš to pitanje da bi nastavio da radiš započeti posao. Kroz sve sfere obrade dokumenta rad prati i info panel (u donjoj četvrtini ekrana), koji tačno "zna" kojom informacijom će ubrzati obradu nekog dokumenta i olakšati donošenje neke odluke. Ako nisi iskusan u poslu koji radiš ili misliš da je kompjuter komplikovana sprava, slobodno odahni: Strah od mogućnosti da nešto bitno pogrešiš je nepotreban, jer će te Lidder sam podsećati da to-i-to nije urađeno/uneto ili će te sledećim pitanjem navesti na dalji ispravan rad. U svakom trenutku možeš pozvati help sistem, sa F1, koji će ti dati objašnjenje baš za taj deo posla ili komandu sa kojom trenutno radiš, a možeš se i vratiti na početak akcije tasterom Esc tako da nema potrebe za bilo kakvim strahom od pogrešnog rada u Lidderu. Specifičnost interfejsa se ogleda u tome što se frekventni poslovi mogu obavljati kompletno preko (numeričke) tastature, bez potrebe da se poseže za mišem, i to, u većini slučajeva, samo upotrebom strelica i tastera Enter, * i Esc. To pogotovo kod novih korisnika deluje zbunjujuće ali vremenom, tj. povećanjem brzine rada koji je pri tome i jednostavan, smanjuje strah od sistema i povećava kreativnost jer se takve operacije pretvaraju u rutinu. Računar je alat čiji je osnovni zadatak da posao učini bržim i lakšim za rad, pa čemu onda komplikovati rad "fancy" interfejsima sa gomilom dugmića i nepotrebnih polja na ekranu!
Nakon osnovnog upoznavanja možemo da pređemo na sekciju "ELEMENTI RADNOG OKRUŽENJA".