Klikni ovde za pomoć kod unosa

RAČUNOVODSTVENA PITANJA - BILANSI

 

U svakodnevnom kontaktu sa korisnicima, tokom gotovo tri decenije, na hiljade različitih pitanja stiglo je na našu adresu. U nastavku smo izdvojili nekolicinu najčešćih pitanja sa odgovorima, naravno.

 

1. Šta je Bruto bilans i kako se dobija u Lidderu?
Bruto bilans je izveštaj u kome se vide prometi i zbirevi svih konta glavne knjige, kao i zbirevi i prometi svih klasa. Ulaskom u izradu bruto bilansa iz menija bićeš upitan za početnu i krajnju klasu za koju hoćeš da vidiš promet, kao i za od-do datume. Predlog "OD datuma" za prikaz Bruto bilansa je početak poslovne godine. Ukoliko ostaviš predloženi OD datum dobićeš standardni bruto bilans. Ako si u bruto bilans ušao držeći pritisnut "shift" iznosi u njemu će biti prikazani u referentnoj valuti.
Bruto bilans u štampi ima dve kolone više nego kod pregleda na ekranu, a to zbog toga što te kolone nisu bitne sve do momenta izrade bilansa stanja i uspeha. Kolone koje na ekranu nisu prikazane su početno stanje za dugovnu i potražnu stranu.
Radi većeg izbora kod grupisanja i filtriranja, naročito kod firmi koje koriste šestocifrene kontne planove, u pregledu postoje još 3 (standardno nevidljive) kolone, koje grupišu kontni plan na 2, 3 i 4 cifre (grupisanje po jednoj cifri – klasi, je osnovno grupisanje). Prikazom i grupisanjem po tim kolonama dobijaju se nove mogućnosti u pregledu i proceni poslovanja.
2. Šta je Zaključni list i kako se dobija u Lidderu?
Zaključni list je sličan bruto bilansu. Isti prikazuje stanja na trocifrenim grupama konta, za razliku od bruto bilansa koji daje stanje po pojedinačnim kontima.
Način rada sa zaključnim listom u Lidderu je skoro isti kao kod bruto bilansa: Odabirom ove opcije možeš videti kompletan zaključni list, od klase 0 do klase 9, a imaš mogućnost pregleda zaključnog lista od početka poslovne godine do određenog datuma, koji sam zadaješ. Možeš pogledati i zaključni list za svaku klasu pojedinačno ili za više klasa (na primer od 5 do 6). Samim izborom ove opcije Lidder te vodi, tj. postavlja pitanja: najpre od koje klase (upisuješ broj klase od koje želiš da počne), zatim do koje klase (broj klase do koje ideš), zatim datum (upisuješ željeni datum preseka ili potvrđuješ tekući datum), zatim, ukoliko firma ima troškovna mesta, Lidder daje mogućnost listanja zaključnog lista, po mestu troška. Ako, bez obzira što imaš troškovna mesta, želiš zaključni list za kompletno poslovanje firme, upisuješ 00 (mesto troška 00 nije definisano - predstavlja celu firmu) što Lidder i predlaže uz pitanje.
3. Kako da dobijem Bruto bilans za neki period, npr. za jedan mesec?
Dobićeš ga tako što ćeš pri pozivu izveštaja Bruto bilansa već predložene datume (koji podrazumevano odgovaraju periodu poslovne godine) promenite na period koji te zanima. Bruto bilans za period koji nije jednak periodu poslovne godine, tj. za period čiji je početak različit od datuma 01.01. se u Lidderu dobija kao izveštaj "Promet za period od-do" koji će sadržati sve podatke kao i bruto bilans, osim početnog stanja.
4. Kako da složim Bruto Bilans sa analitikom?
U Lidderu nema potrebe slaganja Bruto Bilansa sa analitikom, u Lidderu je sve već složeno, i to uvek!
Pošto je Lidder Monolitni Računovodstveni Sistem, jednostavnim, jednokratnim i direktnim unosom u Lidder (isprava i dokumenata koji se inače javljaju u poslovanju), automatski se obrađuje celokupno poslovanje. Lidder odmah, stvarno kompletno i automatski analizira i knjiži dokumenta i obezbeđuje sve zakonski propisane i druge neophodne evidencije. Iz tih istih podataka se kreiraju sve potrebne informacije za upravljanje poslovanjem, svi izveštaji uzimaju u obzir sve dokumente proknjižena do upravo prošle sekunde i zato nema nikakve potrebe raditi usaglašenje Bruto bilansa sa analitikama.
5. Kako da obračunam Bilanse Stanja i Uspeha?
Kada izabereš izveštaj, bilans uspeha, stanja... komandom "R" pokreneš obračun, Lidder će na osnovu zaključnog lista i unetih podataka (ako ih ima, označeni su zvezdicom) obračunati odabrani izveštaj. Ukoliko dobiješ pitanje o prethodnoj poslovnoj godini, odaberi sa ponuđenog spiska prethodnu godinu kako bi se u bilansu popunili potrebni podaci iz prethodne poslovne godine. Ukoliko ipak ne odabereš prethodnu poslovnu godinu, kolona predviđena za popunjavanje podataka iz prethodne godine će biti popunjena iz početnog stanja tekuće godine.
Iznose u bilansima možeš promeniti ručno i pored njih će se pojaviti zvezdica, zvezdica označava da će taj iznos pri sledećem obračunu biti uzet u obzir onako kako si ga ti upisao i da će se, u skladu s njim, menjati i ostali AOP-i koji od njega zavise, bez obzira što takav iznos ne stoji u bruto bilansu! Ovo znači da možeš raditi ispravke obrazaca bez knjiženja, mada bi ispravno bilo da promenu proknjižiš nekim nalogom, da se vratiš u bilanse i tražiš ponovo obračun. Kad god nešto izmeniš, možeš odmah ići na obračun (sa R) i videti kako ta izmena utiče na ostale pozicije iz tog obrasca.
Izmene je često neophodno raditi, jer je nemoguće tačno obračunati obrazac, zbog deljenja sa 1000, tj. prikazivanja obrasca u hiljadama. Pretpostavimo da je na neka dva AOP-a stvarni iznos 400.00 dinara. Kad se zaokruže i prikažu u hiljadama, oni su ustvari 0! Dalje, u AOP-u, koji je zbir ta dva, bi trebalo stajati 1 u hiljadama, jer je 400+400=800, ali je 0+0 (u hiljadama iz prethodna dva) = 0! I tu Lidder ne može odlučiti na koji od dva AOP-a koji su 400.00 dinara da stavi 1, a na koji 0 u hiljadama, da bi zbir ispao tačan. U tim slučajevima, moraš sam da izmeniš neki iznos i tako da odštampaš obrazac, tj. izvezeš u elektronski format (komanda X) koji se kasnije uvozi u aplikaciju APRa.
Radi tačnosti, neophodno je obračun raditi na dve decimale, a izvoz u elektronsku formu raditi bez decimalnih mesta. Pri ulasku u 'Bilanse', broj decimala će biti postavljen na dva, i tako bi trebalo uraditi obračun (R). Prilikom svakog obračunavanja, Lidder će proveriti da li su sve pozicije na obrascu logične, a ako nisu daće upozorenje.
Tasterom "X" se izveštaji izvoze u elektronsku formu i u aplikaciji APRa je potrebno samo da uvezeš izveštaje koje si u Lidderu obračunao na osnovu podataka koje si u toku godine unosio i knjižio. Godišnji finansijski izveštaj, za jednu firmu, ćeš u Lidderu pripremiti, sa svim završnim knjiženjima, i predati kroz aplikaciju APRa za samo par sati.
6. Šta je Bilans Stanja?
Bilans Stanja nam govori sa kojom imovinom raspolaže preduzeće ili preduzetnik (koji vodi dvojno knjigovodstvo) i kako, odnosno iz kojih finansijskih izvora, je stečena imovina. Ovaj dokument se sastoji iz dva dela, prvi je AKTIVA (sredstva/imovina sa kojima privredno društvo raspolaže), a drugi PASIVA (daje podatke o tome na koji način, tj. kako su stečena ta sredstva). U Bilansu Stanja vrednost aktive i pasive mora biti jednaka.
Aktiva se sastoji od:
- Nematerijalna sredstva - koncesije, patenti, licence, goodwill itd;
- Nekretnine, postrojenja i oprema;
- Biološka sredstva - šume i višegodišnji zasadi, osnovno stado itd;
- Dugoročni finansijski plasmani - ulaganje novca u drugu firmu kao osnivački ulog, dati krediti sa rokom dospeća dužim od jedne godine, dugoročne hartije od vrednosti itd;
- Zalihe - repromaterijala, gotovih proizvoda ili robe;
- Potraživanja - od kupaca i druga potraživanja;
- Novac i novčani ekvivalenti - dinarski i devizni računi;
- Ulazni PDV;
- Aktivna vremenska razgraničenja.
Pasiva - osnovni podaci su:
- Osnovni kapital i rezerve - vrednost i vrsta kapitala sa kojim raspolaže preduzeće;
- Neraspoređeni dobitak ili Gubitak društva;
- Dugoročna rezervisanja i obaveze - dugoročni krediti, zajmovi, lizing itd;
- Odložene poreske obaveze;
- Kratkoročne obaveze - krediti i zajmovi koji dospevaju u roku od jedne godine i ostale kratkoročne obaveze;
- Tekuće obaveze iz poslovanja - obaveze prema dobavljačima, za PDV, za PiD na zarade itd.
7. Šta je Bilans uspeha?
Bilans uspeha je nominalni, obračunski, kumulativni finansijski izveštaj sastavljen za određeni vremenski period. Utvrđivanjem ukupnih rashoda i ukupnih prihoda za isti obračunski period i njihovim međusobnim upoređivanjem dolazimo do poslovnog rezultata koji se može izraziti kao dobitak ili kao gubitak.
Prihodi, kao sastavni deo Bilansa uspeha, razvrstani su u četiri grupe i to:
- Poslovni prihodi nastaju od prodaje trgovinske robe, proizvoda i usluga, prihodi od subvencija, dotacija, regresa, kompenzacija i sl.
- Finansijski prihodi čine uglavnom prihodi od kamata i dividendi.
- Neposlovni i vanredni prihodi nastaju po osnovi prodaje hartija od vrednosti, osnovnih sredstava, materijala, viškovi, smanjenja obaveza prema komitentima i državnim organima.
- Prihodi od usklađivanja vrednosti osnovnih sredstva i ostale imovine koja se iskazuje po fer vrednosti.
Rashodi mogu biti:
- Poslovni rashodi: nabavna vrednost prodate robe, troškovi materijala, troškovi zarada, troškovi proizvodnih usluga, troškovi amortizacije, nematerijalni troškovi.
- Finansijski rashodi: rashodi po osnovu kamata, negativne kursne razlike itd.
- Neposlovni i vanredni rashodi: rashodi koji nastaju kao posledica nepredviđenih poslovnih događaja na koje preduzeće ne može da utiče (manjkovi sredstava, kazne i sl.),
- Rashodi koji nastaju po osnovu usklađivanja vrednosti ostale imovine koja je iskazana po fer vrednosti.
8. Kako da dobijem bruto bilans sa početnim stanjem i zbirevima po dvocifrenim grupama konta?
Bruto bilans na ekranu ima prikazane samo osnovne kolone (konto i naziv konta, Saldo PS, Promet i Saldo), ko želi i ima potrebu za prikaz i dodatnih kolona može ih sam uključiti. Postoje dve grupe za uključenje/isključenje kolona koje će biti vidljive i to: 1* nadnaslov: Konto, Početno stanje, Promet i Saldo. 2* podgrupe u okviru osnovnih grupa i to: klasa, konto i naziv; početno stanje duguje, ps potražuje i ps saldo; promet duguje i potražuje; dugovni i potražni saldo; tu je i mesto troška a i podela po grupama konta: grupa 2, 3 i 4. (standardno nevidljive) kolone koje grupišu kontni plan na 2, 3 i 4 cifre (grupisanje po jednoj cifri – klasi, je osnovno grupisanje). Prikazom i grupisanjem po tim kolonama dobijaju se nove mogućnosti u pregledu i proceni poslovanja. Postavljene kolone kao i grupisani i postavljeni filteri se mogu snimiti kao postavka a i kao predložak. Tako snimljenu postavku možeš kasnije učitati i odmah imati željenu postavku.