Klikni ovde za pomoć kod unosa

INSTANT FILTER I KOMANDE U TABELARNOM PRIKAZU

Iz potrebe za brzim i jednostavnim filtriranjem podataka u tabelarnim izveštajima nastao je Instant Filter. Osnovna karakteristika Instant filter-a je jednostavan pristup preko tastature i lako zadavanje uslova filtriranja. Iskustveno smo utvrdili da korisnicima, u toku pregleda izveštaja, najviše treba filtriranje po šifri ili nazivu nosećih elemenata izveštaja (komitenata, artikala i sl), i prema tome smo usmerili glavnu pažnju kod kreiranja Instant Filter sistema.
Instant filter se dobija jednostavnim pritiskom na taster "F4" u tabelarnom izveštaju, kada Lidder traži da se postavi uslov za filtriranje po šifri. Ovim je dobijena mogućnost da u izveštaju izdvojite podatke za jednu ili više šifara koje zadovoljavaju zadati uslov. Ako se uneti uslov potvrdi sa "Enter" dobiće se filtriranje podataka po šifri, ali ako se potvrdi sa "Shift+Enter" dobiće se novo pitanje za postavku uslova po nazivu. Ovo je korisno ako želimo da napravimo kompleksan uslov filtriranja, u kome učestvuju i podaci iz šifre i iz naziva. Lidder će postavljati različita pitanja u filterima u zavisnosti od tipa podataka u koloni u kojoj se nalaziš. Ako nam treba samo filtriranje po nazivu onda ćemo instant filter pozvati sa "Shift+F4" i odmah dobiti pitanje o uslovu za naziv, bez prethodnog pitanja za šifru. Ako uslov po nazivu potvrdimo sa Enter Lidder će prikazati samo one slogove čija kolona „naziv“ počinje zadatim tekstom. Ali ako umesto Enter-a pritisnemo "Shift+Enter" onda će Lidder prikazati sve slogove čija kolona „naziv„ sadrži zadatu reč bilo gde u polju. Deaktivacija trenutno aktivnog filtera postiže se pritiskom na "Crtl+F4", čime se ponovno dobijaju svi podaci u tabelarnom izveštaju. Ponovnim pritiskom na Ctrl+F4 izvršiće se reaktivacija filtera i opet će biti prikazani samo podaci koji zadovoljavaju zadati uslov. Dodatna mogućnost Instant filtera je usko vezana za sposobnost tabelarnog izveštaja da radi i u kolonskom modu ("F6" za „kolonski“ mod), a to je da se može izvršiti brzo filtriranje po bilo kom polju. Dovoljno je označiti kolonu po kojoj želimo filtrirati izveštaj, pritisnuti "F4" i uneti uslov. Ovo je vrlo korisno kod izveštaja koji ne sadrže polje šifru ili naziv nego neke druge atribute.
Primer:
Ako želimo da izveštaj prikaže samo podatke čija šifra na četvrtoj cifri ima „3“ jednostavno ćemo u polje za unos uslova po šifri uneti „***3*“ i pritisnuti"Enter".

 
Da bismo dobili podatke samo za šifre koje na četvrtoj poziciji imaju „2“ potrebno je uneti „***2*“ i opet pritisnuti "Enter".

 
Kada u uslov za filtriranje po nazivu ukucamo „Alternator“ dobićemo različite podatke u zavisnosti da li smo pritisnuli "Enter" ili "Shift+Enter".
Ako je pritisnut "Enter" dobijaju se podaci za nazive koji počinju sa „Alternator“:

 
A ako se pritisne "Shift+Enter" kod potvrde uslova za naziv, dobijaju se podaci koji u nazivu sadrže reč „Alternator“ na bilo kom mestu:

KOMANDE U TABELARNOM PRIKAZU:

F3

Standardno pretraživanje kada Lidder pita za traženi tekst (alfanumerički podatak), a po unosu i pritisku na Enter vrši pretraživanje svih kolona. Podatak je nađen ako se ukucani tekst sadrži u nekoj koloni na bilo kom mestu. Na primer ako tražimo reč „farm“ ona će biti nađena i u koloni koja sadrži „egzofarm“. Ako u izveštaju prvi put pritisneš F3 tada će Lidder da te pita za traženu reč i po njoj traži, a svaki sledeći put pritisak na F3 prouzrokuje nastavak traženja iste te reči od mesta nalaska poslednje. Šta to znači u praksi? Ako tražimo reč „STR“, posle unosa izveštaj će biti pozicioniran na prvi slog u kome se nalazi reč „STR“, ponovnim pritiskom na F3 izveštaj menja svoju poziciju i prelazi na sledeći slog koji sadrži traženu reč. I sve tako dok ima slogova koji sadrže traženu reč, a kad Lidder više ne može da nađe traženu reč ostaće na poslednje nađenoj i prijaviće poruku „Tekst **** nije nađen“. Obrati pažnju na dve stvari, prvo ovaj način pretraživanja nije osetljiv na veličinu slova tako da su reči „KONTO“ i “konto” iste. Drugo, pretraživanje uvek počinje od početka izveštaja bez obtira na to na kom se mestu trenutno nalaziš. Ako želiš promeniti tekst koji tražiš pritisni SHIFT+F3, i Lidder će te ponovo pitati za traženi tekst. Dalje se opet nastavlja pritiskom samo na F3.

F4

Instant filter

F6

Prelazak iz rednog moda grida u kolonski i obrnuto. Kolonski mod omogućava manipulaciju pojedinim kolonama putem tastature.

F7

Sortiranje izabrane kolone, ako je grid u kolonskom modu. Pritiskom na F7 omogućen je ciklični izbor načina sortiranja, tako što se prvim pritiskom izabrana kolona sortira po rastućoj vrednosti, sledećim pritiskom se sortira po opadajućoj vrednosti sadržaja te kolone, a trećim pritiskom na F7 uklanja se bilo kakvo sortiranje te kolone.

Shift+F7

Aktiviranje posebnog grid menija ako je grid u kolonskom modu. Grid meni se može dobiti i pritiskom desnim tasterom miša na naziv neke od kolona.

Ctrl+F7

Uklanjanje iz prikaza izabrane kolone. I ovde grid mora biti u kolonskom modu. Iz prikaza uklonjena kolona može se vratiti ako se pritiskom na Shift+F7 pozove grid meni i iz njega izabere opcija “Odabir kolona”.

Ctrl+S

Menjanje podvrste izveštaja u tabelarnom izveštaju.