Klikni ovde za pomoć kod unosa

EXCEL IMPORT NALOGA

 


Uvod u import/export formate možeš videti u sekciji DODACI/"IMPORT/EXPORT" pod naslovom "UVOD U RAD SA IMPORT/EXPORT FORMATOM".
Komandom "L"u ručnom nalogu za knjiženje dobijaš izbor / meni u kome se nalaze različite operacije vezane za import (uvoz) i export (izvoz) celog dokumenta ili stavki dokumenta. Jedna od njih je i "import stavke iz excel formata".
Unos početnog stanja u Lidderu, je operacija koja se uvek nalazi na samom početku rada, i može biti dugotrajna ukoliko se ne koristi prenos iz drugog programa elektronskim putem, putem datoteka. Podaci koji se prenose iz programa koji si do sada koristio moraju biti u formatu koji taj program može da izveze i koji Lidder razume, i najčešće je to Excel format koji svi poznajemo jer je to deo Office paketa softvera koji svaka kancelarija ima i koristi. U nastavku ćemo o detaljima oko importa početnog stanja putem Excel datoteka. Da bi uvoz iz excela radio nephodno je imati excel instaliran na računaru na kome se uvoz radi. Da krenemo redom:
Crvene kolone u svim primerima su OBAVEZNE kolone
Bez ovih kolona podataka uvoz neće biti moguć. Crvene kolone predstavljaju minimalan set informacija koje excel datoteka mora da sadrži da bi import (uvoz) podataka bio moguć. Ako LIDDER ne pronađe ova polja u excel datoteci, obavestiće te da nemaš obavezna polja koja su mu potrebna da bi uvezao osnovne informacije i napraviće primer fajla sa poljima koja su potrebna da bi import bio moguć.
Plave kolone u svim primerima su PREPORUČENE kolone
Plave kolone su podaci koje je moguće uvesti kroz u excel datoteke. Bez tih kolona se može importovati, ali preporučujemo da što više podataka staviš u datoteku da ih ne bi kasnije unosili i da bi kasniji rad učinili efikasnijim.

Kolone:
Datum naloga – Datum naloga može da bude 01.01 ako je u pitanju početno stanje, ili datum na koji je rađen presek za prenos u Lidder. Svi redovi moraju imati isti datum da bi ušli u jedan nalog jer jedan nalog može imati samo jedan datum knjiženja. Ako se datum knjiženja naloga razlikuje od ovog datuma, stavka će biti preskočena kod uvoza.
Opis – Opis stavke naloga, interno da bi znao šta je u pitanju. Uglavnom se za opis stavlja “početno stanje” ili “ps”, ako se prenose i analitička knjiženje onda je tu opis stavke koji se prenosi.
Duguje – Iznos na dugovnoj strani stavke naloga.
Potražuje – Iznos na potražnoj strani stavke naloga.
Konto – Broj konta na kome se određena stavka naloga knjiži. Konto mora biti četvorocifren.
Šifra – Šifra analitike na koju se stavka knjiži. (npr. šifra komitenta ili neke druge finansijske analitike).
Mesto troška – Mesto na koji se stavka odnosi ukoliko imate više različitih mesta prihoda i troškova.
Valuta plaćanja – Datum dospeća plaćanja za stavke koje predstavljaju pojedinačne račune.
Datum dokumenta – Datum nastanka dokumenta, ne treba mešati sa datumom naloga/knjiženja.
Naziv – Koristi se samo u slučaju da šifra analitike ne postoji i da je treba otvoriti pri knjiženju naloga. Topla preporuka je da se finansijske analitike otvore pre importa naloga za knjiženje P.S.
PIB – Poreski identifikacioni broj komitenata. Koristi se samo u slučaju da šifra analitike ne postoji i da je treba otvoriti pri knjiženju naloga. Topla preporuka je da se finansijske analitike otvore pre importa naloga za knjiženje P.S.