Klikni ovde za pomoć kod unosa

EXCEL IMPORT ŠIFARNIKA ARTIKALA/KOMITENATA/OSNOVNIH SREDSTAVA


Uvod u import/export formate možeš videti u sekciji DODACI/"IMPORT/EXPORT" pod naslovom "UVOD U RAD SA IMPORT/EXPORT FORMATOM".
Komandom "L"u pregledu šifarnika otvara se windows prozor iz koga treba da izabereš određeni excel fajl u kome se nalaze kolone sa podacima za uvoz šifarnika artikala, komitenata ili osnovnih sredstava.
Import(uvoz) šifarnika u Lidderu, je operacija koja se uvek nalazi na samom početku rada, i može biti dugotrajna ukoliko se ne koristi prenos iz drugog programa elektrinskim putem, putem datoteka. Podaci koji se prenose iz programa koji si do sada koristio moraju biti u formatu koji taj program može da izveze i koji Lidder razume, i najčešće je to Excel format koji svi poznajemo jer je to deo Office paketa softvera koji svaka kancelarija ima i koristi. U nastavku ćemo o detaljima oko uvoza šifarnika putem Excel datoteka. Da bi uvoz iz excela radio nephodno je imati excel instaliran na računaru na kome se uvoz radi. Da krenemo redom:
Crvene kolone u svim primerima su OBAVEZNE kolone
Bez ovih kolona podataka uvoz neće biti moguć. Crvene kolone predstavljaju minimalan set informacija koje excel datoteka mora da sadrži da bi import (uvoz) podataka bio moguć. Ako LIDDER ne pronađe ova polja u excel datoteci, obavestiće te da nemaš obavezna polja koja su mu potrebna da bi uvezao osnovne informacije i napraviće primer fajla sa poljima koja su potrebna da bi import bio moguć.
Plave kolone u svim primerima su PREPORUČENE kolone
Plave kolone su podaci koje je moguće uvesti kroz u excel datoteke. Bez tih kolona se može importovati, ali preporučujemo da što više podataka staviš u datoteku da ih ne bi kasnije unosili i da bi kasniji rad učinili efikasnijim.

 

Import artikala iz šifarnika

Kolone:
Šifra – Preporučujemo da osmisliš šifarnik i ubaciš ga tako da svako mesto u šifri imaju neko značenje. Npr. da prvi znak označava materijal proizvoda P-plastika, M-metal… da druga dva mesta označavaju proizvođača, npr LO-logitech,SY-Sony, HP-HP… da treća dva mesta oznaće boju proizvoda npr R-crveno, B-plavo… ili neke četvrte informacija na osnovu koje ćeš kasnije tražiti izveštaje o prometu i mnogo lakše raditi. Sa šifarnikom iz primera se ekstremno lako prilikom traženja mogi naći svi drveni HP proizvodi plave boje ili doboti spisak svih crvenih plastičnih proizvoda. Ako kolone sa šifrom nema, Lidder će otvarati šifre automatski, redom od 1000 pa na dalje (1001, 1002, 1003…). Ukoliko kolona sa šiframa postoji, potrebno je prvo podesiti šifarnik tako da odgovara formatu šifara koje koristiš. Podešavanje formata šifre se radi iz menija Postavke/šifranik/ odabereš konto/ pa zatim komanda "W" pa opcija "Podešavanje šifarnika / delova šifre". Detaljnije o tome možeš pročitati ovde.
Naziv – Naziv artikla.
Količina – Količina artikla na stanju.
Nabavna cenaCena po jedinici mere po kojoj je artikal nabavljen.
Prodajna cena – Cena po jedinici mere po kojoj ćeš prodavati artikal, ako se magacin vodi po prodajnoj ceni. Ako se vodi po nabavnoj, ova cena mora biti ista kao i nabavna.
Devizna cena – Devizna cena, cena u određenoj valuti koju ste odabrali da koristite u opcijama Lidder-a.
Pakovanje – Ako se artikal kupuje to jest prodaje po pakovanjima, ovde stoji broj koliko određenih artikala ima u jednom pakovanju. Služi tome da Lidder prilikom prodaje predlaže količinu zaokruženu na broj u pakovanju radi lakšeg transaporta.
Tarifa – Poreska tarifa, najčešće su to 11- 20%, 12-10%, 13-0% Brojevi tarifa odgovaraju tarifama podešenim u Lidderu.
Jedinica mere – Jedinica mere po artikla. Može da bude jedna od 30 JM u Lidderu, npr: “kom.“-komad; “met.“-metar; “m2“-kvadratni metar; “kg“-kilogram; “tona“-tona i tako dalje, maksimalno 4 znaka.
Proizvođač – troslovna interna oznaka proizvođača koja je već otvorena u Lidderu.
Šifra kod dobavljača - Šifra koju dobavljač koristi. Ukoliko je upisana, prilikom štampe porudžbenice dobavljaču može se odabrati štampa šifre od dobavljača
Barkod –Barkod se može štampati iz Liddrera direktno na nalepnicama, a takođe služi i za pretraživanje u toku rada.

 

Import šifarnika osnovnih sredstava ili građevina

Kolone:
Šifra – Preporučujemo da osmisliš šifarnik i ubaciš ga tako da neka mesta u šifri imaju neko značenje. To mnogostruko uvećava efikasnost i fleksibilnost rada kod kasnijeg izveštavanja. Npr. prva da broja ili slova mogu biti grad ili mesto u firmi u kome se nalazi O.S. ili neka druga informacija na osnovu koje ćeš kasnije tražiti izveštaje o O.S. Ako kolone šifre nema Lidder će otvarati šifre automatski, redom.
Naziv – Naziv osnovnog sredstva.
Datum nabavke – Datum kada je osnovno sredstvo nabavljeno.
Amortizaciona grupa – Broj amortizacione grupe kojoj određeno osnovno sredstvo pripada (grupe od 1 do 5), to se određuje po amortizacionim grupama propisanim zakonom.
Stopa godišnjeg otpisa – Godišnja stopa otpisa za to O.S. ili građevinu u procentima.
Otpisano do sada –Iznos do sada otpisane vrednosti u dinarima.
Datum otpisa – Datum kada je izvršen poslednji opis.
Količina – Količinski broj o.s. koja su u upotrebi i na koje se iznosi odnose.

 

Import šifarnika komitenata

Kolone:
Šifra – Preporučujemo da osmisliš šifarnik i ubaciš ga tako da neka mesta u šifri imaju neko značenje. To mnogostruko uvećava efikasnost i fleksibilnost rada kod kasnijeg izveštavanja. Npr. prva da broja ili slova mogu biti grad u kome se nalazi komitent (kao na slici) ili region ili neka treća informacija na osnovu koje ćeš kasnije tražiti izveštaje o komitemtima.. Ako kolone šifre nema Lidder će otvarati šifre automatski, redom.
Naziv – Naziv je obavezno polje, i tu se upisuje naziv komitenta kao što i sam naslov polja kaže.
Tekući račun – Lidder podatke o tekućim računima koristi za automatsko pravljenje virmana ze ebanking, kao i automatsko povezivanje stavki prilikom svakodnevnog uvoza izvoda. Podatal nije obavezan kod uvoza šifarnika jer se može uvesti i kod automatskog usaglašenja šifarnika sa NBSom (link ka opisu komande za uvoz podataka iz NBSa)
Adresa – Adresa na kojoj se nalazi sedište komitenta(firme). Podatal se takođe može uvesti naknadno, sinhronizacijom šifarnika na osnovu PIBa sa NBSom.
PIB – Na osnovu PIBa se od NBSa mogu dobiti podaci komitentu, kako je opisano u prethodne dve kolone. Bez njega ne. Bez PIB-a komitenta, takođe, dokument fakture se ne smatra validnim, tako da podatak treba imati. Ako ne na početku onda kasnije ćeš ga kasnije ručno unositi.
Telefon – Telefon koji će se pojavljivati u infopanelu i brzo ga možeš okrenuti bez traženja u imeniku. Korisno, pa ako ga već imaš spremljenog u elektronskom obliku, ubaci.
Kontakt osoba - Osoba za kontakt u toj firmi, informativnog je karaktera.
Email – upisan email kod komitenta je vrlo koristan prilikom korišćenja Lidderovog direkt email servisa (ima li opis negde?). Kada hoćeš iz Liddera brzo da pošalješ fakturu koju si napravio komitentu, Lidder prepozna kome je namenjena i odmah predloži njegov mail (ako ga ima upisanog) i u samo par sekundi email je poslat komitentu bez toga da ti napamet znaš mail firme i bez klasičnog ciklusa pravljenje PDFa, pa otvaranje Mail programa, pa zakačinjanje PDFa na mail, što traje bat minut ako ste vešti. Lidder sve to može uraditi za samo sekund bez tvog agažovanja. Samo ova opcija u prometnim firmama može uštedeti i po sat vremena dnevno.
PDV – “1” označava da je komitent u PDV sistemu, “0”označava da komitent nije u PDV sistemu
Matični broj – Bez matičnog broja se faktura ne smatra validnom tako da podatak treba imati.
Mesto – Mesto u kome se nalazi sedište komitenta(firme).
PAK – PAK broj mesta u kome se nalazi sedište komitenta(firme).
Napomena – Neka napomena koja će se u Lidder-u nalaziti u polju "Interna, trenutna napomena" za određenog komitenta(firmu).