Klikni ovde za pomoć kod unosa

Firma: PARAMETRI

Predlog poreske tarife

Ovde se unosi poreska tarifa koju će program predlagati (ali ne uslovljavati) u toku rada.

Predefinisano MT

Ovde se unosi predefinisano mesto troška, što dovodi do toga da se sva knjiženja te firme vode na tom mestu troška. Ovo je pogodno samo za dislocirane radne stanice koje knjiže jedno mesto troška u okviru firme.

Minimalni sigurnosni nivo kojim se može pristupiti podacima firme

U zavisnosti na kom je broju klizač (skala od 1 do 9), takav će pristup firmi imati:
1 - samo operater sigurnosnog nivoa 1 u Lidderu može da pristupi i raspolaže podacima ove firme,
2 - samo operateri sigurnosnog nivoa 1 i 2 mogu da pristupe i raspolažu podacima ove firme,
9 - svi operateri sigurnosnih nivoa 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 i 9 mogu da pristupe ovoj firmi.
"Prag usaglašenja" je u startu postavljen na 0.30 dinara i predstavlja iznos koji Lidder ne uzima u obzir prilikom usaglašavanja početnog stanja, s tim da ga možeš postaviti na 0.00 ukoliko želiš da radiš bez praga usaglašenja.
"E-Banking" postavke su u startu postavljene na "OfficeBanking" stari i predstavljaju format u koj se izvoze nalozi za plaćanje. Drugi mogući format je "Halcom" (do verzije v17.x.x20 i od verzije v17.x.x20) ili "Trezor" kao i "OfficeBanking" novi. Ova opcija je na nivou firme i kako je odrediš tako će izvoziti sve buduće naloge za tu firmu.
"Podrazumevani sig. nivo za novi prilog" - Ovom opcijom podešavaš koji je podrazumevani sigurnosni nivo operatera koji može da vidi/edituje bilo koji prilog koji se doda u Lidder. Ovo je samo šta će Lidder predlagati, a prilikom dodavanja svakog priloga možeš sam odrediti kom nivou operatera je dozvoljen rad sa prilogom.

 

 

Web servisi za razmenu podataka (E-Servisi)

Lidder još od 2006.godine šalje elektronske fakture svaki put kada šaljete fakturu mailom. Lidder je osim PDFa, koji se može štampati, oduvek slao i XML - elektronsku verziju fakture koju je kupac mogao uvesti kod sebe u sistem. Od sada će Lidder, automatski i bez tvoje intervencije, osim PDFa i UPSS XMLa koji je do sada pravio i slao, od sada slati dodatno i UBL2.1 elektronski XML format, tako da će kupci moći da iskoriste i taj format koji je prihvaćen u Evropi i koji će i kod nas biti prihvaćen nakon što ga naši zakonodavci eventualno malo preprave. Elem, pošto svi za sada samo pričaju o tome, mi smo odlučili da stvarno nešto i uradimo i evo, Lidder od sada u praksi šalje nešto o čemu svi samo pričaju. Što se države tiče, neki ministri su rekli da je sve već gotovo u julu '21, ali javna rasprava o menjanju nečega što se svuda koristi je otvorena tek u septembru '21 a treba sve da počne sa radom u januaru '22. Evo nas, sad je već kraj arila '22, deo prema javnim preduzećima treba da krene od 01.maja '22, a prema sivm privrednim društvima u januaru '23 a još uvek se na svakodnevnom nivou menja format i dodaju nove mogućnosti, koje naravno, nisu bile predviđene u startu. Svakako, mi smo spremni, a kada će država stvarno krenuti, videćemo. Ti iz Liddera automatski šalješ fakture u elektronskom obliku, i to i u starom formatu (UPSS XML) koji radi već 15 godina, i u najnovijem (UBL 2.1 XML) formatu.
Država još uvek nije propisala ko će biti zvanični elektronski servis za razmenu dokumenata, pa shodno tome mi smo napravili sistem tako da podržava sve servise koji žele da sarađuju direktno sa programima i već imaju napravljeno rešenje. U okviru izbora će biti i državni servis pod nazivom eFaktura. Koji mi preporučujemo ali ćeš se ti sam opredeliti koji ćeš servis koristiti, mi nećemo uslovljavati niti eksluzivno raditi sa nekim od e-servisa. Svakako samim export-om dokumenta po UBL 2.1 formatu ručno možeš uraditi upload i na sve servise koji nemaju automatsko povezivanje sa softverom.
Kroz Lidder postoji mogućnost automatskog otvaranja naloga i prijava za određene e-servise. Za portal Sistema Elektronskih Faktura - SEF (eFaktura) se moraš sam registrovati direktno na njihovom sajtu.
Portal Sistema Elektronskih Faktura u daljem terkstu "SEF".

Obavezne stavke pre početka rada sa eServisom:

1 - Potrebno je da uključiš opciju za operatera "Dozvoljen rad sa e-servisima za razmenu dokumenata" za sve operatere koji treba da mogu da rade sa eServisom;
2 - potrebno je postaviti verziju UPSS XML-a za "VP fakture" na "3.0" u opcijama firme u okviru sekcije "export/import" (ukoliko već nije postalvjeno);
3 -potrebno je za jedan terminal koji će biti određen za preuzimanje novopristiglih dokumenata i informacije o statusima poslatih dokumenata da uključiš opciju "Ovaj terminal se koristi za preuzimanje paketa eServisa" u opcijama za terminal u okviru sekcije "Parametri". Jedan terminal služi za preuzimanje i informacije šalje svim ostalim temrinalima. Može dovesti do zagušenja u proveravanju ukoliko je uključena na više terminala i u tom slučaju čekanja na ostale operacije u Lidder-u mogu da traju duže nego obično.;
4 - potrebno je postaviti neki printer izlaz da je za eServis tako što ćeš uključiti opciju "Ovaj izlaz je eServis" za sve terminale u opcijama za terminal u okviru sekcije "Štampa";
5 - potrebno je čekirati opciju "Koristi se" u parametrima firme kako bi sve ostale opcije vezane za eServise funkcionisale.
* INFO opcija "Koristi se" je obavezna i mora da bude uključena kako bi bilo koja funkcija sa eServisom i firmom u kojoj radiš funkcionisala. Ni slučajno ne sme biti uključena u dve firme sa istim PIB-om i matičnim brojem.
Nakon gore navedenih nameštanja, možeš krenuti u podešavanje samog eServis-a koji si odabrao. Naša preporuka je da to bude državni servis pod nazivom "eFaktura". Potrebno je da za polje "Servis:" odabereš "eFaktura", zatim da u polje "API ključ:" upišeš svoj API ključ koji dodeljuje SEF na portalu za svaku firmu zasebno. Kada si uradio te dve stvari idi na taster "test konekcije" i ukoliko je sve upisano kako treba dobićeš poruku da je servis aktivan.
Što se tiče pregleda pristiglih dokumenata, kao i samog preuzimanja, pa onda i odobravanja/odbijanja dokumenata, radiš sa "F9" iz glavnog menija u tab-u "Dokumenti za preuzimanje". Detaljnije o tome možeš pogledati u sekciji DODACI/E-ARHIVE pod naslovom "DOKUMENTI ZA PREUZIMANJE".
Evo i kratkog uputstva kako da dođeš do svog jedinstvenog API ključa na portalu SEF-a:
Prvo je potrebno da se sa svojim nalogom na portalu SEF-a uloguješ preko nekog pretraživača (sajt: efaktura.mfin.gov.rs ), pa zatim da uđeš u "Podešavanja" pa na "API menadžment" kako bi video i prekopirao jedinstveni API ključ firme.

slika 1.1

 

Nakon toga, otvoriće ti se dodatni prozor za "API menadžment" u okviru koga možeš videti svoj jedinstveni "Ključ za autentifikaciju" koji ćeš prekopirati u polje "API ključ" u okviru Lidder-a. Takođe je potrebno da API status postaviš na "Aktivno". Nakon upisivanja API ključa u Lidder potrebno je da "snimiš izmene" i automatska komunikacija sa eServisom će funkcionisati.

slika 1.2

 

Napomena: Ukoliko ne želiš da koristiš automatiku, uvek možeš ručno svaku fakturu exportovati komandom "L" prilikom samog kreiranja i ručno je prebaciti na portal. A ukoliko su ti potrebna dodatna popunjena polja poput komentara, broja ugovora, broja sporazuma ili broja narudžbenice onda možeš krenuti u automatsko slanje i nakon popunjavanja željenih polja kliknuti na strelicu pored tastera "pošalji" kako bi exportovao fakturu u UBL ali sa dodatnim informacijama bez da je pošalješ direktno na SEF. Prilikom ručnog exporta, faktura u UBL 2.1 formatu će se naći u okviru tvog "export-import" foldera. Obavezno je proknjižiti fakturu koju si exportova. Nemoj exportovati pa onda menjati fakturu nego kad si završio sa svim unosima za datu fakturu, onda koristi komandu za export.
Ukoliko koristiš Windows 7, u kome nije automatski uključen bezbedonosni protokol TLS 1.2 (API server ministarstva ima ove zahteve zbog bezbednosti podataka, što je sasvim razumljivo i korektno) biće potrebno da pređeš na Windows 10/11 koji preporučujemo ili da u dogovoru sa administratorom uradiš potrebna podešavanja (uključiš TLS 1.2 u registry-ju Windows-a 7).