Klikni ovde za pomoć kod unosa
PODEŠAVANJE ŠIFARNIKA
Podešavanje izgleda i ponašanja delova šifre za određeni šifarnik
Nomenklatura, kao sistem naziva i oznaka artikala odavno postoji, samo je pitanje da li si o njoj razmišljao i napravio je tako da ti pomaže. Ako se time nisi pozabavio onda ti najverovatnije samo odmaže u radu i svakodnevno troši mnogo vremena. Ako ne potcenjuješ vreme kao resurs, onda je ovo veoma korisno za tebe i zasigurno može da unapredi poslovanje.
Nomenklatura u kontekstu poslovnih programa obično podrazumeva način otvaranja i određivanja sadržaja naziva i šifara analitike. Očigledno je da su šifarnici artikala oni kod kojih imamo najviše koristi od osmišljenog načina rada sa artiklima, ali zapravo bi trebalo da svaki šifarnik koji ima par stotina i više elemenata bude osmišljen. Dobrobiti takvog načina rada su ogromni.
Primera radi, zamisli da imaš šifarnik artikala koji su zapravo artikli robe za šivenje. Odmah je jasno da postoji na stotine vrlo sličnih artikala i kada dođete u situaciju da birate artikal, bilo zbog fakturisanja ili nečeg drugog, poželjno je brzo ga naći. Postoje dva scenarija koja načelno određuju ovaj segment poslovanja jedan podrazumeva da si bez razmišljanja dodeljivao šifre, a drugi upravo suprotno – da si informacije bitne za artikal objedinio u šifri.
Šta se dešava ako se nisi bavio razmišljanjem o nomenklaturi šifara (jer “nemaš vremena”, što je slučaj kod velike većine)
U ovom slučaju šifre analitika su, zapravo, redni brojevi i onda je pretraga moguća jedino po nazivu, što često nije brzo. Može se, artikal npr., pronaći i po nazivu, ali šta kada, recimo, nemaš baš taj traženi artikal na stanju i trebalo bi da kupcu ponudiš neki sličan? Kako po nazivu naći slične artikle, kako ih videti jedan za drugim? Šta ako ono po čemu su artikli slični, ne postoji u nazivu?
Ako si o tome mislio na vreme, ali ne dovoljno detaljno, sve potrebne informacije se nalaze negde u nazivu ili u nekakvim asortimanskim grupama. Ako te informacije imaš u nazivu malo ćeš kuckati, pa gledati po šifarniku i naći ćeš neke slične iz grupe, jedan po jedan, za „neko“ vreme. Ako imaš te podatke u asortimanskim grupama, moraćeš selektovati sa dosta klikova baš tu asortimansku grupu, pa filterisati, pa videti sve iz te grupe, ali ne i slične po nekom drugom osnovu. Kada nađeš artikal na neki način, onda ćeš zapamtiti ili kopirati šifru i na osnovu šifre, koja u tom slučaju ne znači ništa i obično je samo broj, upotrebiti artikal u svrhu koju si hteo.
Prilikom svakog ovakvog traženja po nazivu, kucanja delova naziva, kliktanja po asortimanskim grupama koje su obično višestepene, gubi se vreme po svakom artiklu. Neko ko fakturiše u firmi koja se bavi npr. tom krojačkom robom, i ko ima oko 50 dokumenata dnevno sa po 10 artikala, ima prosečno 500 situacija po danu gde će svaki put gubiti po sekund, dva, tri i više, da bi došao do određenog artikla. Taj izgubljen jedan sat dnevno, puta 22 radna dana su vrlo ozbiljan, a nepotreban trošak, zar ne? Da ne govorimo o gubljenju mentalnog fokusa onoga ko to radi svakodnevno. Zbog “nemaš vremena” dolazimo do toga da se gubi ogromno vreme, i to stalno. Krajnja računica je više od 10 radnih dana godišnje – dakle, ceo jedan godišnji odmor bačen!
Dakle, što više detalja znaš o artiklu, to će spisak koji dobijaš biti manji i lakše ćeš odabrati artikal samo jednim tasterom. Nema potrebe pamtiti šifru, jer je šifra na ovaj način zapravo opis artikla na osnovu koga tražiš. Rezultat ovoga je ekstremno brz način rada, koji ne samo da te lako dovodi do analitike koju tražite, već će te i asocirati na slične analitike i pomoći ti da svaki posao kvalitetnije završiš.
Uključenje mogućnosti unošenja šifara ručno možeš uraditi bilo kad u toku godine, ali je "isključenje" te opcije, tj. vraćanje na automatsko dodeljivanje šifara, nakon nekog perioda "ručnog" dodeljivanja šifara, nemoguće.
Više nego preporučljivo je DOBRO razmisliti kako hoćeš da se šifre tvojih artikala vode, jer od toga u mnogome zavisi brzina i efikasnost rada u preduzeću, koliko god to čudno zvučalo. Isto važi i za šifarnike komitenata, ali samo ako ih imaš više hiljada.
1 - IZGLED ŠIFRE ovde možeš videti dužinu vidljive šifre na ekranu:
Svaka zvezdica predstavlja karakter dela šifre, u našem slučaju je to *-***-***-***-**** (1-3-3-3-4), stim da je poslednja grupa sa 4 karaktera određena tako da je to redni broj šifre i da ga Lidder sam dodjeljuje.
- Zvezdica predstavlja jedan karakter od celokupne šifre
Ispod grafički prikazane šifre stoje informacije vezane za samu šifru, koliko se karaktera štampa, koliko se karaktera unosi prilikom otvaranje nove šifre kao i ukupan broj karaktera pri upotrebi u samom Lidder-u.
2 - OSNOVNE GRUPE I PODGRUPE ovde možeš postaviti svoju šifru:
Delovi šifre za unos mogu biti minimalno 1 a maksimalno u 6 grupa.
- Žuta zvezdica sa žutim okvirom predstavlja aktivnost određene grupe.
- Žuta zvezdica sa sivim okvirom predstavlja mogućnost unošenja podgrupe.
- Siva zvezdica sa žutim okvirom predstavlja da se određena podgrupa (Poreska tarifa i Sufix šifre) štampaju.
Pored svake zvezdice sa žutim okvirom postoji klizač za odabir karaktera unutar određene grupe odnosno podgrupe koju si postavio aktivnom.
"Štampa se" - Ako je ova opcija uključena taj deo šifre će se prikazivati prilikom štampe na printer izlaz.
"Auto brojanje" - Ova opcija može da se koristi samo u poslednjoj podgrupi koja je ustvari redni broj analitike, pa onda Lidder može voditi računa o rednom broju umesto tebe.
3 - PROMENA SADRŽAJA OSNOVNE GRUPE I PODGRUPA ovde možeš otvarati i opisivati delove šifara unutar grupe i podgrupa:
Ovde se nalazi naziv svake grupe koju si prethodno uključio.
Automatki dodeljuj šifre od 4 mesta, po rednom broju analitike +1000. - (Uključenje ove opcije postavlja odgovarajuće grupe i opcije iznad) - Pažljivo sa uključivanjem ove opcije, može skroz izmeniti šifarnik!
"Sadržaj" - Pritiskom na ovo dugme otvara se prozor u kome možeš unositi oznaku (deo šifre) dužine koju si pre toga odredio i naziv odnosno opis te grupe koja je u našem slučaju trocifrena.
4 - OPCIJE ŠIFARNIKA VEZANE ZA SVE ŠIFARNIKE I CELU FIRMU iste ove opcije postoje i u opcijama firme u servis segmentu Lidder-a
Predlog šifre, kod otvaranja nove, je redni broj analitike, za sve šifarnike - Kod otvaranja nove šifre Lidder u polju šifre predlaže redni broj šifre koju otvaraš.
Predlog šifre, kod otvaranja nove, je redni broj analitike +1000 - Kada Lidder automatski dodeljuje šifre analitike i kada broj šifre treba da pređe 9999 treba uključiti ovu opciju, ali pre toga treba proširiti mesta u šifri na 5 cifara
Nemoj štampati oznaku tarife na svim robnim šifarnicima bez obzira na stanje opcija u pojedinačnim šifarnicima - Omogućava da se u kompletnom Lidderu ne prikazuje oznaka poreske tarife na kraju šifre. To znači da u svim dokumentima (kako štampanim tako i na ekranu) ima više mesta za prikaz naziva artikala.
Nemoj ostavljati prazne karaktere prilikom otvaranja šifrara - ukoliko postaviš šifarnik na dužinu od npr. 5 cifara, moraš popuniti svih 5 mesta, nemoj ostavljati prazne karaktere (razmake) jer može doći do kasnijih problema prilikom export-a/import-a.
5 - OPCIJE ŠIFARNIKA VEZANE ZA JEDAN KONTO U OKVIRU OVOG ŠIFARNIKA iste ove opcije postoje i u kontnom okviru u okviru podešavanja načina rada jednog konta
Štampaj BarKod nakon šifre na trenutno odabranom kontu (opcija se ne odnosi na sva konta koja su u ovom šifarniku, već samo na trenutno odabrani konto).
Primer pregleda i pretraživanja šifara možeš pogledati ovde.
Opis komandi, koje možeš koristiti u šifarnicima, dobićeš ovde: KOMANDE ZA UNOS I PREGLED ŠIFARA.