Klikni ovde za pomoć kod unosa

POMOĆ KOD UNOSA ŠIFARA

Pomoć kod unosa šifara:

Pošto sigurno ne znaš napamet šifre svih komintenata i šifre svih artikala na magacinu, Lidder ti nudi pomoć kod unosa šifre. Tako što kad pita za šifru, pritiskom na taster "Enter" dobijaš spisak svih postojećih šifara za konto koj si izabrao.

Daćemo par primera:

1. Ako u polje šifre ostaviš zvezdice i pritisneš "Enter" dobićeš kompletan šifarnik iz koga odabireš željenu šifru (na razne načine koji su objašnjenji ispod)
2. Ako u polje šifre upišeš samo prvi broj ili slovo, a na ostalim poljima ostaviš zvezdice i pritsneš Enter, dobićeš spisak šifara sa početnim brojem koji si zadao. Iz tako “suženog” izbora (samo one šifre koje počinju na zadati način) odabireš željenu šifru. Ova mogućnost ima smisla ako imaš sopstveni šifarnik sa smislenom nomenklaturom čime svaki karakter šifre znači nešto.
3. U polje šifre koje se dobija pre samog spiska je moguće uneti i više karaktera i to ne samo na početku i time se dobija spisak analitika koje zadovoljavaju zadate uslove. Ako, npr, uneseš **1*4, u spisku će se naći sve šifre koje na trećem mestu imaju “1”, a na petom mestu “4”, što može označavati, na primer, sve artikle koji su iz asortimana auto delova (1), s tim da su iz Rusije (4), ako ti je takva nomenklatura.

 

 

 

Komande koje se mogu koristiti iz spiska šifara su:

Strelice gore/dole

Pomeranje gore / dole po listi.

Home/End

Skok na početak / kraj liste.

Page Up/Page Down

Prelazak na sledeću stranu.

Enter

Odabir šifre.

Esc / -

Izlaz.

/

Brzi pregled kartice.

Ctrl + N

Otvaranje nove šifre u šifarniku. Detaljnije...

Ctrl + I

Izmena selektovane šifre. Detaljnije...

Ctrl + E

Ovom komandom Lidder preuzima sve email adrese koje su prethodno obeležene tasterom Insert (Detaljniji opis ove komande možeš videti u nastavku strane pod podnaslovom Liste) pa ih potom možete nalepiti(Paste) u adresu za slanje ili u neki tekstualni dokument.

Ctrl + W

Uključen / Isključen filter po stanju (Prikazati sve analitike ili samo one sa stanjem)

Ctrl + R

Prikazuj količine koje su rezervisane u okviru dostupne količine iako nisu dostupne.

Ctrl + L

Prikazuj količine koje su na kontroli kvaliteta u okviru dostupne količine iako nisu dostupne.

Ctrl + O

Prikaz alternativnih naziva artikala.

F2

Otvaranje sekcije sa izborom opcija.

F3 / Ctrl + F

Otvaranje sekcije za pretraživanje.

F4

Otvaranje prozora za unos maske šifre.

F5

Otvaranje sekcije sa podešavanjima pretraživanja..

F6

Otvaranje sekcije sa listama.

F7

Otvaranje sekcije sa logičkim filterima.

F8

Otvaranje sekcije sa komandama za štampu i eksport.

Strelice levo/ desno

Pregled detalja u vezi trenutno odabranog artikla u info panelu.

Ctrl + S

Unos specifikacije proizvoda.

Ctrl + P

Štampanje tekuće liste.

Ctrl + K

Štampanje koverte za odabranog komitenta.

Detaljniji opis komandi:

 

Otvaranje opcija(F2):

Klikom na “opcije” ili pritiskom na taster F2 otvoriće ti se sekcija sa izborom komandi.

Traženje (F3):

Klikom na "Traženje" ili pritiskom na taster "F3" otvara se sekcija za pretragu šifarnika u kom možeš tražiti ne samo po nazivu već i po ostalim karakteristikama (Šifra, PIB, email, telefon, adresa, kontakt osoba...)

Opcije (F5):

Klikom na "Opcije" ili pritiskom na taster "F5" otvara se sekcija za podešavanje opcija u kojoj možeš podesiti kako želiš da ti Lidder prikazuje šifre. Možemo podesiti koje delove tabele da prikazuje, da li želiš da gledaš količine, bar kodove, tehničke podatke i sume. Takođe, možeš povećati ili smanjiti slova u samoj tabeli, dodati ili oduzeti linije radi bolje preglednosti, itd.

Liste (F6):

Klikom na "Liste" ili pritiskom na taster "F6" otvara se sekcija za pravljenje liste. Odatle možeš snimiti listu koju sam praviš ili učitati već postojeću listu iz spiska.
Kada si u radu sa listama, komandom “mod obeležavanja INS tasterom” ukljkučuješ mod rada u kome INS tasterom na tastaturi ili uz pomoć ctrl+clicka obeležavaš pojedinačne analitike iz spiska.
Ako, na primer, želiš da napraviš listu u kojoj se nalaze nekih trideset analitika, obeležiš svih 30, i ideš na snimalje liste. Takvu listu nakon toga možeš iskoristiti pri štampanju cirkularnog dopisa ili kod nivelacije samo tih artikla i tome slično.
U toku obeležavanja moguće je “obrnuti” obeležavanja tako da ako treba izbaciti 5 analitika iz spiska, možeš obeležiti tih 5 i onda iskoristiti komandu “obrni obeležavanje”.

Filteri (F7):

Klikom na "Filteri" ili pritiskom na taster "F7" otvara se sekcija za logičko filtriranje šifarnika. Ovo konkretnije znači da možeš, na primer, filtrirati listu tako da u njoj ostanu samo analitike koje imaju stanje na nekom kontu (kod izbora artikala pri fakturisanju, ovaj filter je automatski aktivan i daje ti spisak šifara koje imaju robu za fakturisanje na stanju) ili samo komitente koji imaju stanje na avansima.

Akcije (F8):

Klikom na "Akcije" ili pritiskom na taster "F8" otvara se sekcija iz koje možeš da eksportuješ šifarnik u excel tabelu, takođe možeš i odštampati listu klikom na taster "Štampanje liste" ili to isto uraditi uz pomoć tastature skraćenicom Ctrl+P bez otvaranja ove sekcije. 
Takođe, možeš odštampati kovertu sa adresom odabranog komitenta (važi samo za šifarnike komitenata) ili to isto uraditi i uz pomoć tastature skraćenicom Ctrl+K bez otvaranja ove sekcije. 

Svaka komanda na formi za izbor šifara ima svoje bliže objašnjenje koje se pojavljuje na samom ekranu kada strelicom miša zastaneš iznad polja ili komande bez da kliknete.