Klikni ovde za pomoć kod unosa

1. MATIČNI PODACI ISPLATIOCA

Ako nisi, prvo pročitaj Uvod u novi obračun isplata  gde su opisani način kretanja, glavni levi tabovi i tasteri koje ćeš koristiti.
Ovi podaci služe kao matični podaci isplatioca, tj. kao mesto odakle se podaci prepisuju u obračun pri otvaranju novog obračuna. To znači da se promene koje ovde napraviš neće odraziti na ranije otvorene obračune, već će biti korišćene samo na budućim obračunima.

 

Podaci koji se ovde nalaze podeljeni su u osnovne, proširene osnovne i dodatne podatke:
Osnovni podaci koje ovde možeš uneti su odmah vidljivi na ekranu:
- Isplatioc - podatak koji Lidder automatski popunjava (uzima naziv tekuće firme);
- Lice odgovorno pred Poreskom upravom - ovde treba uneti ime i prezime lica koje je ovlašćeno za podnošenje poreskih prijava na portalu Poreske uprave;
- Kontakt telefon - broj telefona odgovornog lica pred Poreskom upravom;
- Tip isplatioca - potrebno je jednom označiti, a može biti: Pravno lice, Fizičko lice, Preduzetnik, Gazdinstvo, Predstavništvo-ogranak pravnog lica ili Pravno lice finansirano iz budžeta.
Proširenje mesta za osnovne podatke se dobija tasterom :
- Vrsta dokumenata u kojoj se kod ovog isplatioca pravi nalog za knjiženje;
- Neto: konto obaveze / troška - ova konta moraju imati analitiku lica zbog knjiženja;
- Refund. konto obaveze / troška - ova konta moraju imati analitiku lica zbog knjiženja;
- % minulog rada - ako uneseš 0 to znači da se minuli rad ne obračunava;
- Isplatilac je uključen u automatski obračun više isplatilaca - automatski obračun više isplatilaca se najpre može koristiti u biroima koji vode više različitih preduzeća uslužno. Isplatioci / preduzeća koja su uključena u automatski obračun će automatski biti provereni da li imaju neki otvoren obračun, i ako imaju, obračun će automatski biti pokrenut, obračunat i predat na proveru u PU.
- PIB ili JMBG: Ovde se unosi oznaka kada PIB zapravo nije PIB nego JMBG, kao kod poljoprivrednih gazdinstava. Ovo polje može ostati prazno ako je PIB već unet u osnovnim podacima firme.
- Isplatilac obračunava "solidarni porez" prilikom obračunavanja isplata. Ukoliko je opcija uključena, prilikom obračuna se obračunava solidarni porez u vidu obustave.

 

Dodatne podatke možeš dobiti klikom na jedan od + tastera sa slike:
- Prikazuj spisak isplatilaca - koristi se za promenu isplatioca, čime se menja i tekuća firma u Lidderu. Ova mogućnost je korisna knjigovodstvenim biroima jer nema potrebe za izlaskom iz Obračuna Isplata da bi se promenila tekuća firma i uradio novi obračun u drugoj firmi.
- Prikazuj obustave na nivou isplatioca - obustave koje ovde možeš uneti ili pregledati su zajedničke obustave na nivou firme/isplatioca (obustave za sindikalnu članarinu, kredit, itd.) i primenjuju se na sve zaposlene. Ako ove zajedničke obustave ne treba da se primenjuju na nekog od zaposlenih, onda ćeš u Matičnim podacima lica isključiti sve zajedničke obustave koje treba da budu izuzete za to lice. Obustave možeš definisati u fiksnom iznosu ili kao procenat na neto ili bruto zaradu, možeš ih procentualno podeliti po isplatama, na do četiri dela, unosom procenta u polja "deo 1", "deo 2", "deo 3" i "deo 4".
Napomena: "Procentualna obustava iz delova" - Kada obračun isplata radiš iz delova i hoćeš da i obustava bude podeljena na delove, a uneo si je kao procenat na bruto ili neto primanje, tada podela obustave na delove zavisi i od podele isplate na delove, pa procenat koji si uneo u neko od polja "deo1", "deo2", "deo3" i "deo4" neće biti procenat koji se primenjuje na ukupno primanje, već procenat u odnosu na deo isplate. Primer: Obustava je definisana kao 10% na neto iznos u delovima po 50% u akontaciji i konačnoj isplati. Pri obračunavanju akontacije procenat obustave će biti 50% od 10% (5%) na neto iznos, a u konačnoj će biti obračunata obustava od 10% na kumulirani neto iznos i umanjena za iznos obustavljene obustave iz akontacije.

* Podešavanje podataka za obračun komora - za firme koje su u obavezi plaćanja članarina nekih od komora, podešavanje se vrši u okviru obustava isplatioca. Izabranu obustavu treba označiti da "je komora" i potom uneti fiksni iznos ili procenat, u zavisnosti od toga kako se članarina izračunava. Da bi Lidder mogao kreirati naloge za plaćanje (virmane), potrebno je uneti "tekući račun", "primaoca" i "poziv na broj". Ovi podaci su potrebni i za automatsko rasknjižavanje izvoda na kome se nalaze plaćanja po osnovu obračunate isplate.
Unos drugih podataka, koji se nalaze u okviru obustava, nema nikakav uticaj na način izračunavanja komora. Maksimalan broj obustava koje se mogu obeležiti da su komore je osam i uvek se obračunavaju i plaćaju iz konačnog obračuna, a iznosi obračunatih komora se mogu videti u specifikaciji konačnih obračunatih isplata (korak 3b), na odštampanom primerku rekapitulacije konačnih obračuna (korak 4), kao i na nalozima za prenos.

 

- Prikazuj spisak radnih mesta - ovde možeš da pregledaš ili da otvaraš nova radna mesta i za svako možeš uneti Beneficije, Koeficijent i Fond sati, koji utiču na obračun, osim ako se obračun radi po principu unosa željenog iznosa. Unos novog radnog mesta radiš tako što uđeš u izmenu podataka i tada se iznad prvog radnog mesta pojavi novo polje u kojem piše "klikni ovde da bi dodao novi red". Kada uneseš naziv radnog mesta, koeficijent i fond sati, strelicom na dole završavaš sa otvaranjem. Nakon unosa svih radnih mesta snimi podatke tasterom "Snimanje podataka".

 

- Prikazuj spisak radnih jedinica - osim po nazivu, mogu se razlikovati i po koeficijentu radne jedinice, koji može uticati na obračun, osim ako se obračun radi po principu unosa željenog iznosa. Ovde možeš da ih pregledaš ili da unosiš nove radne jedinice. Unos novih radnih jedinica se radi po istom principu kao i unos novog radnog mesta koji je opisan iznad.
Kada jednom podesiš sve Matične podatke isplatioca, kasnije ćeš retko imati potrebu da ih menjaš. Sledeći korak je postavka Matičnih podataka lica.