Klikni ovde za pomoć kod unosa
POPISI
Izrada i obračun popisa sa automatskim isknjižavanjem
se kao operacija može izvoditi više puta godišnje u zavisnosti od potreba, i to na istom ili na više magacina, kao i u finansijskoj MP, pa shodno tome Lidder svaki obračun popisa za bilo koji magacin pamti, i daje mogućnost izbora obračuna na samom početku rada. Ovde se može uraditi i popis materijala za proizvodnju, s tim da ako je u osobinama konta (koji si uneo na startu popisa) označeno da je to magacin materijala, popis će raditi standardno, s tim da će se isti razduživati po prosečnoj ceni.
Broj popisnih listi po poslovnoj godini je ograničen na 3000.
Dakle, po pokretanju ove opcije dobija se izbor do sada rađenih obračuna, od kojih možeš odabrati neki za nastavak rada na njemu, ako nije završen, ili odabrati neki čisto za pregled i eventualno ponovno štampanje. Pored opisa obračuna popisa, koji sam unosiš pri inicijalizaciji istog, stoji i status obračuna koji govori o tome da li je obračun u radu ili je proknjižen. Po odabiru obračuna ulaziš u sam obračun, tj. mesto na kome možeš unostiti popisane količine, štampati obračun, štampati 'prazan' obrazac za popisivanje u magacinu i knjižiti viškove/manjkove. Komande koje se koriste dok si u popisu možeš videti sa F2, kao i svuda u Lidderu.
Postupak izrade jednog obračuna bi bio sledeći: Odabereš meni SERVIS / RAZNO / POPISNE LISTE, otvoriš novi popis sa "N" iz liste za odabir, odabereš tu novootvorenu listu, zatim odabereš kako hoćeš da budu složeni artikli u listi (po abecedi, šifri, unosu ili samo artikli iz nekog filtera), zatim odštampaš 'praznu' popisnu listu, tj. obrazac za popunjavanje pri popisivanju artikala u magacinu i to sa "P", zatim po izvršenom popisu prepišeš sve količine sa popisa u obračun, sa "O" pokreneš obračunavanje liste i onda prelaziš na 'sređivanje' liste koje se svodi na traženje eventualnih grešaka pri popisu i prebacivanje sa artikla na artikal ako su srodni i sl. Sva prebacivanja i ostala knjiženja vršiš iz ostalih opcija Liddera, tj. izlaziš iz popisa i knjižiš ih, pa se posle vratiš u obračun i tamo nastaviš da radiš pošto prethodno ponovo uradiš obračun (sa "O") da bi obračun uzeo u obzir izmene koje si uradio knjiženjem. Kad dovedeš obračun u stanje da ostanu samo pravi viškovi i manjkovi, ideš na knjiženje (sa "K") i pustiš Lidder da isknjiži sve viškove i manjkove. Obračun koji je proknjižen ćeš moći samo da pregledaš i štampaš i nećeš moći više da ga menjaš.
Pri pravljenju naloga, Lidder na manjkove obračunava porez i isknjižava te količine sa kartica po FIFO metodu, a ulaz viška na kartice radi po cenama koje su se poslednje pojavile na kartici gde se knjiži ulaz zbog viška. Naloga za knjiženje može biti više, u zavisnosti od toga koliko viškova/manjkova ima po popisu. Lidder će ti dati na pregled i potvrdu samo prvi nalog, a ostale će, ako ih ima, proknjižiti bez prethodnog pregleda i pitanja. Pre pravljenja naloga, tj. u obračunu, ako ima stavki za knjiženje, Lidder će ispisati njihov približan broj (tačan broj se zna tek pri pravljenju naloga za knjiženje).
Sva knjiženja ulaza robe koja se rade sa datumom većim od datuma popisa neće uticati na popis, ali je zabranjeno knjiženje izlaza robe, bez obzira na datum, sa stanja koje je ušlo u popisnu listu sve dok se popis ne obriše ili proknjiži. ulaza i izlaza sa tog ulaza sa datumom većim od datuma na popisu, a u toku rada na popisu je dozvoljeno i nema nikakvih ograničenja.
Opis komandi pri odabiru popisne liste i u samom obračunu možeš pogledati ovde: Opis komandi pri obračunu popisa.
Ukoliko radiš popis finansijske maloprodaje detalje o izradi i obračunu pogledaj ovde: Popis finansijske maloprodaje.