Klikni ovde za pomoć kod unosa

Obračun zarada, konkretnije:

Po ulasku u obračun zarada, bilo putem menija bilo putem skraćenice iz glavnog menija, dobijaš mogućnost izbora između već definisanih obračuna. Komande koje u izboru obračuna možeš koristiti su:
Strelice Pomeranje, tj. biranje obračuna iz liste.
Enter Odabir, tj. ulaz u odabrani obračun.
N Otvaranje / definisanje novog obračuna.
B Brisanje postojećeg obračuna, ako nije upisan u kartice radnika.
P Izrada PPP - Pojedinačne poreske prijave - specifikacije.
M Izrada i štampa M4 obrasca za radnike i za vlasnike.
Po odabiru obračuna sa kojim želiš da radiš, na ekranu ćeš dobiti spisak radnika za koje se vrši obračun, što predstavlja 'glavni ekran' zarada koji će se dalje pominjati u tekstu i koji se vidi na sledećoj slici:

Spisak radnika / zaposlenih sadrži sledeća polja: Ime i prezime zaposlenog, iznos željenog bruta ako je unet, zatim ukupan broj sati rada, naknada i prekovremenog, zatim kolonu gde možeš uneti iznos dodatka 1 i dodatka 2 ako ima potrebe (to su dodaci kojima se može promeniti ime u svakom obračunu), i polje obustava u koje možeš uneti iznos obustave po svakom radniku u apsolutnom iznosu i koji se ne prepisuje u sledeći obračun, tj. važi samo za trenutni obračun. Ispod liste zaposlenih, na kojoj vidiš samo 10 imena koju možeš pomerati strelicama, postoji 'prozor' sa više podataka o obračunu za trenutno odabranog radnika. U naslovu ekrana se nalazi opis obračuna i datum pod kojim ga radiš. Dakle, po odabiru obračuna, dolaziš na glavni ekran zarada iz koga se praktično radi sve što treba da se radi u vezi sa obračunom. Dalje će biti opisan postupak rada sa obračunom kao da prvi put krećeš u rad sa istim:

Objašnjenje kompletnog postupka izrade obračuna:

Prvo što treba da uradiš, po prvom ulasku u obračun, je da 'otvoriš' nove radnike, tj. da upišeš njihova imena i sve ostale kadrovske podatke. Otvaranje novih radnika se radi N tasterom. Po upotrebi te komande, prelaziš u masku za unos matičnih podataka radnika, o čemu će dalje u tekstu biti više detalja. Kada upišeš sve radnike sa njihovim matičnim podacima potrebno je da definišeš uslove obračuna, tj. da komandom K upišeš sve uslove po kojima se radi obračun. U okviru maske u kojima se unose uslovi obračuna, neophodno je otići strelicama do opcija definisanje poreza i doprinosa i tamo uneti sve poreze i doprinose koji su potrebni. Po unosu svih uslova obračuna, kao i poreza i doprinosa treba definisati satnicu/karnet za zaposlene koji nisu radili 'redovan rad' ceo mesec. Zatim treba uneti jednokratne obustave za svakog zaposlenog, ako ih ima (jednokratne obustave se unose u apsolutnom iznosu i važe samo za obračun u kome su unete) i sa time se završava unos podataka neophodnih za obračun.
Sledeći korak obračuna je pokretanje samog obračunavanja svih elemenata zarade, koji se postiže R komandom. Kada sačekaš par sekundi da Lidder završi obračunavanje za svakog radnika ćeš moći da vidiš sve iznose iz kojih se sastoji obračun zarade, tasterom I, možeš da štampaš ceo obračun i sve što je potrebno štampati uz obračun zarada P komandom. Posle štampanja i sagledavanja celog obračuna, kad zaključiš da ti iznosi koji su obračunati odgovaraju, i kada obračun 'prođe' treba da iskoristiš komandu Z kojom podatke obračuna upisuješ u kartone zarada zaposlenih.

Način unošenja podataka u 'maske' / 'ekrane':

Prvo, da definišemo šta je 'maska': Pod izrazom 'maska' podrazumevaju se 'ekrani', tj. mesta na kojima se vidi više podataka o nečemu, i koji se mogu izmeniti tako što se strelicama 'dođe' do podatka, a sa enterom se podaci menjaju, tj. unose. U obračunu zarada maske postoje kod unosa matičnih podataka radnika (space - razmaknica, iz glavnog ekrana obračuna) i kod definisanja uslova obračuna (komanda K iz glavnog ekrana obračuna).
Dakle, u maskama se krećeš strelicama gore i dole, tj. strelicama pomeraš oznaku reda, tj. marker ('>>') koji će biti unošen kada pritisneš enter. Kada strelicama postaviš marker na željeni red, pritiskom na enter ćeš krenuti u unošenje svih podataka iz reda koji je obeležen. Ako neki podatak ima mogućnost da ga izabereš iz liste podataka umesto polja za unos podatka, dobićeš listu iz koje sa strelicama i enterom možeš odabrati podatak. U samim listama podatke možeš i unositi, tj. definisati nove stavke u listi N komandom ili ih menjati I komandom. Podaci koji se biraju iz liste su: Podatak o banci, o stručnoj spremi, o opisu radnog mesta i slični. Sve podatke koje uneseš možeš kasnije promeniti, ako je neophodno, na isti način kako ih i unosiš. Neki podaci, kao što je objašnjeno u prethodnom tekstu, 'važe' samo za obračun koji upravo radiš (npr. iznos regresa, tj. dodatka 1), dok neki podaci važe za sve obračune (npr. matični podaci radnika). U svakom slučaju, svi podaci koje možeš da promeniš utiču na obračun zarada, tako da posle promena podataka moraš da pokreneš obračun zarada sa R da bi promena koju si radio imala efekta.
Opis i funkcija svakog pojedinog podatka, će biti data u nastavku ovog teksta, tj. na sledećem linku: LD-OPIS, FUNKCIJA I ZNAČENJE PODATAKA.