Klikni ovde za pomoć kod unosa

STARI OBRAČUN ZARADA KOJE REFUNDIRA SOCIJALNO

(bolovanje preko 30 dana, porodiljsko i nega deteta)

 

Principi obračuna zarada koje idu na teret Socijalnog su:
- poslodavac obračunava i uplaćuje poreze, doprinose i iznos za isplatu radniku iz svojih sredstava, a ta se sredstva naknadno refundiraju na teret Socijalnog;
- odvojeni su obrasci za zaradu iz vlastitih sredstava i zaradu koju refundira Socijalno.
U Lidder-u su u okviru jednog obračuna objedinjene zarada iz vlastitih sredstava i zarada koje refundira Socijalno.
Kao što je poznato, plate za jedan mesec se u Lidder-u mogu raditi i kao dve isplate sa proizvoljno raspoređenim procentom. Kada su u pitanju zarade koje refundira socijalno, one se ne mogu deliti nego će kompletan obračun, za njih, ići u drugom (konačnom) delu.
Samu pripremu podataka razdvajamo na tri dela:
1. priprema podataka poreza i doprinosa,
2. podešavanje vrsti vremena,
3. priprema podataka radnika.

-Priprema podataka poreza i doprinosa je automatska jer Lidder po ulasku u izabrani obračun proverava i ako treba otvara nove poreze i doprinose na teret socijalnog.
-Podešavanje vrsti vremena je akcija koju operater mora samostalno da obavi i to samo jednom, i samo u starijim firmama – novootvorene firme već imaju podešene vrste vremena. Potrebno je vrstu Bolovanje preko 30 dana obeležiti da je na teret drugoga a vrstu Porodiljsko odsustvo i nega deteta da je porodiljsko.
-Priprema podataka radnika je deo koji se i do sada obavljao, a to je popunjavanje karneta radnika (unos sati, bruto iznosa i dr). Ako radnik ima prihode po osnovu vrsti vremena koje se refundiraju onda je potrebno uneti sate po svakoj vrsti (Bolovanje>30 i/ili Porodiljsko). Kad su uneti sati potrebno je uneti i bruto iznos na teret Socijalnog, koji je ili izračunat na neki način ili dobijen iz Socijalnog (što je najčešći slučaj). Napominjemo da uneti iznos nema efekta (neće biti obračunat) ako nisu uneti i sati, i obrnuto.
Ako radnik ima prihode po osnovu obe vrste vremena, što je najčešći slučaj kod trudnica koje su pre porođaja održavale trudnoću, onda se unose sati po svakoj od vrsti vremena a bruto se unosi u jednom iznosu koji će Lidder da pravilno raspodeli prema unetoj satnici. Kad je završena priprema podataka može se pristupiti obračunu (komanda R).

Obrasci i izveštaji:

Kao što je napomenuto, obrasci iz zarada na teret Socijalnog su odvojeni od obrazaca za standardnu zaradu. Izbor opcija za ispis osnovnih izveštaja dobija se komandom “P”. OPJ obrazac je formom identičan kao i OPJ za standardnu zaradu samo što sadrži vrednosti koje se odnose na vrste vremena na teret Socijalnog. Lidder kod ulaska u OPJ obrazac jednog trenutka pita da li je “Za porodilje/bolovanje>30?”, i kad se pritisne “D” dobija se korektno popunjen OPJ sa vrednostima na teret Socijalnog.
OD obrazac je specifičan jer za standardnu zaradu to i jeste OD, ali za bolovanje preko 30 dana i porodiljsko je OD-1 obrazac. Onog trenutka kad je izabran OD obrazac ušlo se u OD standardne zarade sa unetim vrednostima koje se odnose na standardnu zaradu. Ako se žele podaci po drugom osnovu potrebno je pritisnuti taster “T” i podesiti odgovarajuće vrednosti:

- odrediti vrstu pravnog lica: 1 – ne finansira se iz budžeta; 2 – finansira se iz budžeta; 3 – strano predstavništvo; 4 – preduzetnik i 5 – fizičko lice.
- odrediti tip zaposlenih za koje se priprema obrazac: 1 – zaposleni; 2 – osnivači/vlasnici; 3 – izabrana lica; 4 – privremeni i povremeni poslovi i 5 – članovi zadruge.
- odgovoriti na pitanje da li je “Za porodilje/bolovanje>30”.
Ako je potvrdno odgovoreno na pitanje da li je za porodilje/bolovanje>30 primetiće se da je forma obrasca na ekranu promenjena, i da više ne odgovara OD nego OD-1 obrascu. I ovde se, kao i u OD-u, ručno mogu menjati vrednosti svakog od polja gde izmene traju do trenutka štampe koja se pokreće tasterom P.
NZ-1 obrazac je poseban obrazac predviđen samo za porodiljsko odsustvo, a ne i za bolovanje preko 30 dana. I on se, kao i OD i OD1 može menjati pre štampe koja se poziva komandom P.
Specifikacija obračuna zarada, isplatni listići i drugi izveštaji u sebi sadrže zaračunate i podatke vrsti vremena na teret Socijalnog.

Detalji podešavanja vrsti vremena

Ako u Lidder-u nisu unete vrste vremena na teret Socijalnog, potrebno ih je uneti pritiskom na taster “V” iz karneta bilo kog radnika. Potrebno je setovati (postaviti na “Da”) sledeća polja: za Bolovanje preko 30 dana postavlja se opcija “Isplata na teret drugog pravnog lica” (na slici označeno crvenom bojom); a za Porodiljsko opcija “Isplata na teret drugog pravnog lica – Porodiljsko i nega deteta” (na slici označeno zelenom bojom).

Da napomenemo da ne bi zbunjivalo: kad se podesi opcija Porodiljsko na “Da” automatski se podesi na istu vrednost i opcija Na teret drugoga (vidi se na slici). Ako je potrebno ova operacija se radi samo jednom, a podešavanje će se automatski prenositi na svaki sledeći obračun.

Detalji pripreme poreza i doprinosa 

Ovo je akcija koju se obavlja automatski, a operate može prekontrolisati spisak poreza i doprinosa i izmeniti bilo koji od njih, ako je potrebno. Priprema se sastoji od unosa podataka o novim porezima i doprinosima na teret Socijalnog, a to se radi iz više razloga: prvi je jer im se razlikuju uplatni računi a drugi je jer su i osnovni obrasci (OD i OPJ) odvojeni za jednu i za drugu vrstu obračuna.
Unos novih poreza i doprinosa se obavlja kada u osnovnom ekranu zarada (posle izbora obračuna za mesec) pritisne taster J (nekada je to bio taster K koji je sada prebačen da bude poziv za knjiženje zarada) i uđe u deo za unos uslova/načina obračuna. Za unos poreza potrebno je izabrati opciju “Definisanje/izmena POREZA” i na novoj slobodnoj poziciji uneti porez na zarade na teret Socijalnog, sa njegovim uplatnim računom.

A da bi se novouneti porez odnosio samo na vrste rada koje Socijalno refundira potrebno je definisati uslove za primenu ovog poreza, tako da su svi uslovi postavljeni na “Ne” osim poslednja dva (bolovanje preko 30 dana i porodiljsko i nega deteta) koji trebaju da imaju oznaku “Da”. Označavanje se postiže tako što se krećemo strelicama gore/dole i sa “Enter” ili “razmaknicom” menja oznaka. Kad je završeno označavanje sa Esc se vraća na unos poreza. Unos doprinosa se razlikuje od unosa poreza po tome što su doprinosi za bolovanje preko 30 dana različiti od doprinosa za prodiljsko i negu deteta. I to treba uzeti u obzir kod označavanja uslova za primenu, znači na jednom doprinosu ne mogu biti istovremeno označeni i “bolovanje preko 30 dana” i “porodiljsko i nega deteta”, ili jedno ili drugo. Napominjemo da doprinose na teret Socijalnog takođe treba uneti i označiti i na teret radnika i na teret poslodavca – svaki doprinos po dva puta. Ovako unete poreze i doprinose više ne treba ponovo unositi jer će se oni automatski prenostiti u svaku sledeću obradu.

Knjiženje obračunate zarade

Označava procenat ili iznos obustave koji se obračunava svim zaposlenima koji zadovoljavaju uslov iz sledećeg polja. Lidder omogućava automatsko knjiženje obračunate zarade, i redovnih primanja i primanja koja se refundiraju.
Postavka parametara:
Za knjiženje svega, pa i zarada, bitno je odrediti potrebna konta. Postavka liste kontiranja zarada se razlikuje od standardnih listi kontiranja u Lidder-u i ne nalazi se u delu Kontiranje nego u samim zaradama. Pri ulasku u obračun Lidder automatski proverava da li su konta pravilno podešena. Ako nisu, sam će ih podesiti i prikazaće poruku da su postavljena približna konta i da je potrebno proveriti da li su korektna.
Naravno, jednom podešena i prekontrolisana postavka konta na dalje važi za sve nove obračune. Kontrola i podešavanje konta obavlja se u delu za setovanje uslova/načina obračuna. Tasterom J (nekada bila komanda K koja je pretvorena u knjiženje zarada) pređe se u deo za unos uslova/načina obračuna a potom strelicom na dole dođe do dela za konta za knjiženje neto iznosa obračunate zarade. Tu se unose četiri konta: dugovni konto za neto troškove redovne zarade i naknade zarade (klasa 5 – najčešće 5200), zatim dugovni konto za neto zarade koja se refundira (klasa 2 prihodi – najčešće 2280), pa onda potražni konto za neto obavezu po standardnom obračunu (klasa 4 – najčešće 4500) i na kraju potražni konto za neto obavezu dela koji se refundira (klasa 4 – najčešće 4540). Ovde se mogu unositi konta bez analitika ali i konta sa finansijskom analitikom kada je preporučljivo u osnovnim podacima radnika uneti i analitičku šifru koja povezuje radnika iz zarada sa sa analitikom na koju se odnosi taj konto.

Šifra se postavlja tako što se na izabranom radniku tasterom “Razmaknica” ulazi u matične podatke radnika, potom je potrebno strelicom na gore doći do vrha podataka (deo gde piše “Aktivan:” i “Analitička šifra:”) i pritiskati Enter (dva puta) dok se ne dođe do polja “Analitička šifra:” gde se unese šifra analitike koja je pandam izabranom radniku. Ako se ne zna šifra napamet dovoljno je u polju šifre uneti sve zvezdice (“*”) i pritiskom na Enter otvoriti analitički spisak, iz koga potom izabrati odgovarajuću šifru.
Da ponovimo, ovo je potrebno samo jednom uraditi a svi ostali obračuni nadalje će ih preuzeti.
Knjiženje obračuna
Tasterom K se vrši formiranje naloga za knjiženje i njegov pregled na ekranu. Ako je komanda pozvana u toku obračuna ona neće izvršiti knjiženje nego pregled budućeg naloga. Knjiženje se obavlja pritiskom na K i to ako su podaci prepisani na kartone. Komanda K na već proknjiženim zaradama prikazuje već proknjiženi nalog. Pre prvog knjiženja bićeš upitan za vrstu dokumenta u kojoj želiš nalog, a kasnije je možeš promeniti pritiskom na Shift +K.